Лізинг від А до Я: як розібратися з видами зручного фінансового інструменту

До деякого часу існував єдиний спосіб придбати потрібний товар в користування в разі відсутності необхідної суми – кредит. Однак не так давно в українців з’явився й інший фінансовий інструмент – лізинг. На Заході цим вигідним і зручним для бізнесу фінансовим сервісом успішно користуються вже кілька десятків років. В Україні він тільки починає набирати обертів.

Тонкощі і особливості лізингу

На відміну від кредиту, при якому клієнт отримує гроші для самостійного придбання потрібного йому товару, а вже рухомий або нерухомий об’єкт. Лізингоодержувач сам тільки вибирає потрібну йому річ і місце її продажу. Це може бути все, аж до нерухомості:

  • будь-яка техніка;
  • автомобіль або інший транспортний засіб;
  • різне обладнання і т.д.

Після цього лізингова компанія отримує потрібний клієнтові об’єкт за свої гроші і передає його в користування останньому на певний термін, зазначений в договорі між лізингодавцем і лізингоодержувачем. При цьому об’єкт лізингового договору продовжує залишатися на балансі лізингової компанії, а клієнт регулярно сплачує обумовлену суму. Лізингоодержувачем може бути підприємство, фірма, компанія, фізична особа.

Коли термін договору закінчився, після погашення залишкової суми майно стає власністю клієнта. Є й інший варіант закінчення угоди – лізингоодержувач може повернути товар лізингової компанії. Вище представлена просто схема взаємодії клієнта і лізингової компанії. Насправді угоди можуть відрізнятися один від одного:

  • формою організації;
  • обов’язками сторін;
  • термінами дії договору;
  • специфічними податковими преференціями;
  • включеними в список видами платежів та іншими параметрами.

Традиційними в світовій практиці є два основних види лізингових угод – фінансовий і оперативний, кожен з яких має свої відмінні риси.

Фінансовий лізинг

Цей вид послуги в чомусь схожий на довгострокове кредитування, оскільки передбачає отримання майна клієнтом на тривалий термін. У договорі зазвичай вказується період надання обладнання, що співпадає по тривалості з терміном служби взятого в лізинг об’єкта.

Цей період досить великий, тому розмір регулярно вносяться платежів не дуже серйозно «б’є по гаманцю» клієнта. По крайней мере, по відчуттях. Хоча, звичайно, в результаті виплачувати доведеться більше початкової вартості придбаної в лізинг техніки. До того ж на плечі лізингоодержувача лягає:

  • рішення з продавцем питання гарантії;
  • ремонт обладнання;
  • його сервісне обслуговування і т.д.

Формально об’єкт договору є власністю лізингової компанії. Клієнт отримує тільки ексклюзивне право його використання на період дії договору. Він може бути скорочений у разі дострокового погашення боргу. Тоді товар вважається викупленим, і права власності на нього переходять до лізингоодержувача ще до закінчення терміну договору. оперативний лізинг

Якщо мова йде про обладнання з тривалим терміном служби, необхідного клієнту на невеликий період часу, вдаються до так званого оперативного лізингу. В основному, це стосується:

  • техніки, необхідної для разового використання або реалізації певного проекту;
  • швидко приходить до «морального старіння» обладнання.

Якщо фінансовий лізинг передбачає термін дії договору 1-5 років, то оперативний 1-3 роки. Який узяв техніку в оперативний лізинг клієнт не повинен виплачувати всю її вартість.

Особливості фінансового і оперативного лізингу в Україні

Незважаючи на те, що поняття «лізинг» з’явилося в лексиконі українських бізнесменів і підприємців лише років п’ять тому, тема надання лізингових послуг стає все більш актуальною. В умовах глибокої кризи економіки України лізинг перетворюється мало не в єдиний ефективний засіб, що дозволяє суб’єктам господарської діяльності щодо успішно розвивати свій бізнес. Для регулювання лізингових відносин навіть існує цілий ряд нормативних актів.

На вибір виду лізингу впливає ряд аспектів і чинників, важливих для ведення конкретного бізнесу. Перш за все, це плани лізингоодержувача щодо майна по закінченню терміну договору лізингу. Якщо він хоче поміняти об’єкт лізингу на новий, але при цьому не бажає займатися реалізацією старої техніки, вибір зазвичай падає на оперативний лізинг.

Бажають спробувати витягти фінансову вигоду від самостійного продажу товару за краще фінансовий варіант угоди. Іншим фактором, що впливає на вибір, є дилема: ставити чи не ставити обладнання на баланс свого підприємства. Якщо відповідь «так», значить, фінансовий вид. Небажання збільшувати кількість невиробничих активів тягне за собою необхідність брати товар в оперативний лізинг.

Не останню роль відіграє і аспект податковий. На користь фінансового лізингу для українських підприємців виступає той факт, що при такому вигляді довгострокової оренди лізингоодержувачу надається податковий кредит від повної вартості взятого в лізинг об’єкта. Він може включити все лізингові платежі по лізингу до статті «витрати».

Розібратися у всіх тонкощах і нюансах без професійної підготовки з усіх цих питань досить складно. Допомогти знайти оптимальне рішення в кожному конкретному випадку, надати супровідні послуги в комплексі зможуть фахівці компанії «ТЕКОМ-Лізинг».